Vålerenga forsvarte serieledelsen i eliteserien ishockey på beste vis da Stavanger ble slått 4-1 på borteis. Det kronet en stor dag for osloklubben.
Noen timer etter at Vålerengas fotballspillere slo Bodø/Glimt på Aspmyra, var det ishockeylagets tur til å imponere i en fryktet bortearena.
Storhamar vant på enda mer knusende vis i mjøsderbyet foran 7136 tilskuere i Lillehammer. Jacob Berglund førte an med to mål og en assist da gjestene vant 6-0.
Etter en målløs første periode var det Oilers som dominerte fra start i midtperioden foran 4250 tilskuere. Laget kom til flere gode muligheter, men så skar det seg da Kristian Østby og Lars Christian Rødne ble utvist samtidig. Vålerenga trengte bare 32 sekunders spill i fem mot tre før Hakon Nilsen knallet inn ledermålet.
– Det er deilig å lede på bortebane mot Oilers. Vi må gjøre det enkelt, få puckene ut og fortsette å spille, sa Nilsen til TV 2 i pausen.
Laget fortsatte iallfal å score. Pathrik Westerholm doblet ledelsen bare 20 sekunder ut i den siste perioden, og etter 2.14 av perioden sto det 0-3 etter scoring av Christian Torrissen.
– Jeg er fornøyd med at vi holder systemet og identiteten i alle tre perioder og igjen er best i tredje. Det er en bekreftelse på at vi trener bra og orker hele veien, sa trener Roy Johansen til TV 2.
Nok en gang fikk Vålerenga spille fem mot tre da Mattias Nørstebø og Case McCarthy ble utvist med få sekunders mellomrom. Denne gang gikk det over et minutt før Juuso Vainio scoret gjestenes fjerde mål.
Lars Volden reddet 26 skudd og så ut til å holde nullen helt til Matthias Trettenes scoret hjemmelagets trøstemål 29 sekunder før slutt.
Vålerenga fulgte opp torsdagens 5-2-seier over Frisk Asker og festet grepet om førsteplassen.
Askerlaget vant 3-1 borte mot Ringerike og er fortsatt to poeng bak. Storhamar er sju poeng bak lederlaget, men med færre spilte kamper.
Nidaros slo Stjernen 2-1 etter straffer og er på fjerdeplass tre poeng foran Stavanger.
(©NTB)

