Norges U21-landslag kom under tidlig, men vendte til 6-1-seier over Bosnia-Hercegovina og løste billett til neste års EM-sluttspill. Sindre Walle Egeli gjorde hattrick.
Niklas Ødegård (2) og Jens Hjertø-Dahl scoret også på en norsk festkveld i Stavanger.
– Det smaker sinnssykt godt. Dette har vi jobbet beinhardt for i halvannet år. Jeg tror jeg har tenkt på det hver dag, å få dette laget til EM, sa U21-landslagstrener Jan Peder Jalland til TV 2.
– Dette er et fantastisk lag med mange gode gutter og en ekstremt god trener. Det var deilig å ro det i land, sa Egeli til kanalen.
– Det er kjekt å kvalifisere oss, og det var gøy å gjøre det her, sa Edvin Austbø, som i august forlot Viking til fordel for West Ham.
Det norske laget trengte bare ett poeng i Stavanger for å bli EM-klar, men det var bange anelser da Matej Deket i det 7. minutt løp inn bak forsvaret og nikket i mål på et frispark fra lagkaptein Anes Krdzalic. Bosnia hadde sluppet inn bare ett mål på sine seks tidligere kvalifiseringskamper.
Ipswich-spiller Egeli løste den floken ved å score to ganger før pause.
Etter et snaut kvarter var det fint norsk spill på høyresiden. Oliver Braude spilte fram Bo Hegland, som slo flatt inn i feltet. Via en bosnisk fot havnet ballen hos Egeli, som iskaldt utmanøvrerte midtstopper Eman Kospo og skjøt i mål.
I omgangens siste ordinære minutt hadde Austbø et fint initiativ på venstresiden, og Hjertø-Dahl spilte ham fram bak ryggen på en motspiller. Austbø stormet inn i feltet og trakk på seg både keeper og to forsvarsspillere før han slo ballen skrått ut i feltet der Egeli kunne beine den i tomt mål.
– Det var to fine mål. Særlig det andre var bra gjort av gutta, men dette er ikke bra nok. Vi skal kjøre over det laget her. Vi må trille kule, sa Egeli til TV 2 i pausen.
Norge fortsatte å dominere kampen, men målene lot vente på seg. Hjertø-Dahl skjøt i stolpen fra distanse midtveis i 2. omgang, mens Bosnia-keeper Amil Siljevic i det 71. minutt utsatte Egelis hattrick med en god dobbeltredning.
Noen minutter senere burde Egeli fått sitt tredje mål, men han bommet på et innlegg inne i målgården. Det siste kvarteret skulle det imidlertid løsne.
Først samarbeidet to innbyttere om 3-1-målet i det 77. minutt. Viking-spiller Niklas Fuglestad la inn fra høyre, og Niklas Ødegård nikket ballen i lengste hjørne.
To minutter senere var det Egelis tur igjen. Han ble satt opp av Tobias Moi og banket ballen i mål fra 14 meter. Det var hans åttende mål i kvalifiseringen og gjør ham til hele kvalifiseringens toppscorer.
– Det visste jeg ikke, men jeg er veldig fornøyd med kvalifiseringen min, sa Egeli til TV 2. Han mente at Norge var som et annet lag i 2. omgang.
Hull-spiller Jens Hjertø-Dahl skrudde inn 5-1-målet i det 84. minutt fra venstre hjørne av 16-meteren, mens Molde-spiller Ødegård satte punktum i det 87. minutt via en motspiller på pasning fra en annen innbytter, Leander Alvheim.
EM-sluttspillet avvikles i Albania og Serbia neste sommer, i tiden 17. juni til 4. juli.
(©NTB)

