More

    Solbakken pepret med Haaland-spørsmål: – Har ingenting med Nations League å gjøre

    Norges Fotballforbund skjermet Erling Braut Haaland lørdag, men han ble likevel hovedtema på landslagets pressekonferanse.

    Det var i utgangspunktet stjernespissen fra Jæren som skulle stille på pressekonferanse på Ullevaal stadion sammen med landslagssjef Ståle Solbakken.

    Avsløringen om at Haalands klubblag, Manchester City, er funnet skyldig i en bråte lovbrudd, endret planen. Dermed måtte Solbakken svare på spørsmål om hvorfor.

    – Det er selvfølgelig at vi ønsker å gi ham størst mulig forutsetning for å konsentrere seg om kampen. Dere vet hva som har vært tema det siste døgnet, og det har ingenting med Nations League å gjøre, sa landslagssjefen.

    Medvirkende

    Hans elever spiller en viktig nasjonsligakamp mot Portugal på hjemmebane søndag. Solbakken bekrefter at han var delaktig i å bestemme at Haaland skulle slippe lørdagens pressekonferanse.

    – Jeg var i hvert fall medvirkende, sa han.

    Han hadde ikke snakket med Haaland etter at City-nyheten sprakk, men hadde et enkelt svar på hvordan han tror det påvirker spissen.

    – Det tror jeg går bra, sa Solbakken, som også bekrefter at Haaland starter mot Portugal.

    – Fortsatt farlig

    Senere fulgte reporterne opp med spørsmål om en annen stjernespiss – nemlig Portugals Cristiano Ronaldo, som fortsatt holder koken.

    – Når han er på banen, er han «the main man» og målscoreren i laget. Han hadde to-tre store sjanser mot Wales (1-0, torsdag), sa Solbakken.

    Han ble også spurt om hvordan Norge planlegger å stoppe Ronaldo.

    – Det er mange som har spurt om det. Han nærmer seg 1000 mål, så da er det ikke alle som har lyktes. Han har fortsatt spenst og en rimelig fart, men først og fremst en målnese. Han er fortsatt farlig. Men vi er ikke noe lag som mannsmarkerer. Den som er i hans sone, får det ansvaret, forklarte Norge-sjefen.

    Søndagens kamp blir en duell om tabelltoppen i nasjonsligagruppen. Både Norge og Portugal åpnet med ettmålsseirer tidligere i uken.

    Landslaget får for øvrig et gjensyn med portugiserne i neste uke. Norge skal møte Wales i Cardiff torsdag og Portugal i Porto søndag.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen