Harry Kane er den største favoritten til å få prestisjetunge Ballon d’Or i år, mener Bayern Münchens ærespresident Uli Hoeness.
England-spissen Kane herjet for Bayern sist sesong og scoret 73 mål for klubb og landslag.
– Han fortjener den absolutt, og jeg håper han vinner, sier Hoeness til München-avisen Abendzeitung.
Årets Ballon d’Or-seremoni arrangeres i Kanes hjemby London 26. oktober. Grunnen til at den er flyttet fra Paris i 2026, er for å markere at engelskmannen Stanley Matthews fikk tidenes første Ballon d’Or-pris i 1956.
70 år senere ser Hoeness gjerne at en engelskmann igjen får prisen. Bayern-toppen sier at Lionel Messi, som hjalp Argentina til VM-finale, ikke er en god nok vinnerkandidat. Heller ikke Real Madrid-stjernen Kylian Mbappé levnes mange sjanser.
– De (Real Madrid) ble ikke en gang seriemester. De vant ikke en eneste tittel, og vi vant to, sier Hoeness.
Lamine Yamal er en annen kandidat til den prestisjetunge prisen. Han ble verdensmester i sommer og var en stor spiller for Barcelona den foregående sesongen.
Nylig rykket han ut og lanserte seg selv som favoritt.
– For meg er det sånn at Mbappé og jeg er verdens to beste spillere, sa 19-åringen og la til:
– Jeg mener oppriktig at det kanskje er oss to som er best i verden, og i år fortjener jeg Gullballen på grunn av det jeg har vunnet.
Den siste Bayern-spilleren til å vinne Ballon d’Or var Karl-Heinz Rummenigge i 1981. Han vant også året i forveien.
Franz Beckenbauer og Gerd Müller er andre legender som har fått prisen som Bayern-spillere.
(©NTB)

