Med Anna Nordqvist som kaptein og Linn Grant som beste poengplukker vant Europa over USA i Solheim Cup i golf og gjenerobret det ettertraktede trofeet.
– Spillet mitt har føltes bra hele sesongen, men jeg har ikke fått det helt til å løsne. En ukde som denne gjør godt for selvtilliten, sa Grant etter seieren i single mot Angel Yin.
Det europeiske lagets andre svenske spiller sikret tre poeng i parspillet fredag og lørdag, og da spilte det liten rolle at hun tapte singlekampen søndag. På det tidspunkt var Europas seier allerede sikret.
Lagene fulgte hverandre tett gjennom to dager med parspill. Det sto 4-4 etter fredagens kamper og 8-8 etter lørdagens. Som regjerende mester trengte USA bare seks poeng på de 12 singlekampene for å forsvare tittelen, mens Europa måtte ha 6,5 for å vinne.
Det europeiske laget fikk en pangstart på banen i Cromvoirt utenfor ‘s-Hertogenbosch i Nederland, med seier i fem av de sju første singlekampene som ble avgjort. Dermed ledet Europa 13-10 og trengte bare halvannet poeng til.
Carlota Ciganda var garantert minst uavgjort mot Jennifer Kupcho med noen hull igjen å spille, og dermed var det Lottie Woad som sikret vinnerpoenget da hun avgjorde sin kamp mot Auston Kim på nest siste hull.
Woad måtte tåle kritikk etter at hun og Charlie Hull greide bare et halvt poeng på fire kamper i parspillet, men søndag kunne hun juble.
– Jeg visste ikke at putten min var for seier. Jeg trodde det var Carlota som ville sikre vinnerpoenget. Jeg var skuffet over meg selv etter de to første dagene, men kapteinen ga meg en peptalk, og jeg er glad for at jeg greide å levere i dag, sa Woad.
Suzanne Pettersen var Europas kaptein i de to foregående utgavene av Solheim Cup. Europa forsvarte tittelen med 14-14 i Spania i 2023, men tapte året etter på bortebane. Med helgens triumf har Europa vunnet fire av de fem siste gangene.
(©NTB)

