More

    Fifa beskylder Uefa for «svertekampanje»

    Fifa slår tilbake mot Uefa etter trusselen om rettslige skritt mot Gianni Infantino.

    Det kommer fram i et rettsdokument som Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) har levert i USA, og som en rekke medier, blant dem The Athletic, Sky Sports og AFP, har fått innsyn i.

    Bakgrunnen for Fifas påstander er at Det europeiske fotballforbundet (Uefa) har kontaktet domstoler i tre amerikanske delstater i et forsøk på å få utlevert dokumenter knyttet til Fifas feilslåtte plan om å åpne for salg av kommersielle rettigheter til blant annet fotball-VM til private investorer.

    Dette skal igjen være et ledd i et forsøk på å innlede en straffesak mot Fifa-president Gianni Infantino i Sveits.

    Fifa ønsker å stoppe Uefas forsøk på å få utlevert de nevnte dokumentene, og i rettspapirene går de også knallhardt ut mot det europeiske forbundet.

    – Selv om disse søknadene er utformet som juridiske krav med saksnummer og stempel, er de ikke stort mer enn pressemeldinger som ytterligere støtter Uefas svertekampanje mot Fifa og dets ledelse, skriver Fifa, ifølge AFP.

    De hevder videre at Uefa ikke har rett til å kreve Fifas interne dokumenter fordi det ennå ikke finnes noen straffesak verken i Sveits eller noe annet sted.

    Fifa anklager også Uefa for ulovlig å ha omgått sveitsiske domstoler og gått direkte til retten i USA.

    Uefa har ikke lagt skjul på sitt ønske om å fjerne Infantino som Fifa-president. De har også fått betydelig støtte fra forbundene i Nord- og Mellom-Amerika (Concacaf) og Asia (AFC).

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    Bookmakertesten 2026 Oppdatert

    Epicbet best i årets bookmakertest

    Tipsbladet har vurdert 20 spillselskaper på odds, fotball, brukeropplevelse, kampanjer og total sportsbook-kvalitet.

    1
    Epicbet 90 av 100 poeng
    🏆
    2. Coolbet 89 p
    3. BoaBet 84 p

    Se hele sluttabellen, kategorivinnerne og hvorfor Epicbet gikk til topps etter en av de jevneste gullkampene i testens historie.

    Les om vinneren →

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen