Sommerens overgangsvindu ble det mest hektiske noen gang. Det ble solgt spillere for svimlende 9,89 milliarder dollar verden over, viser ferske tall.
Det er Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) som torsdag publiserte sin årlige oversikt over aktiviteten i sommervinduet. Den viser at pengebruken igjen har nådd nye høyder.
Oversikten baserer seg på internasjonale spilleroverganger, hvilket vil si overganger der pengene flytter seg over landegrenser. Klubbskifter mellom to klubber fra samme land kommer altså i tillegg.
Dem har det også vært flere av, blant annet i engelske Premier League.
Det er klubbene som har innberettet tallene Fifa-rapporten baserer seg på.
De 9,89 milliardene dollar som ble brukt på spillerkjøp tilsvarer 92,1 milliarder kroner. Det er en liten økning fra i fjor. Da var summen 9,74 milliarder dollar.
Samtidig har pengebruken i fotballen eksplodert de to siste årene. I 2024 endte sommervinduet med 6,46 milliarder dollar i samlede kjøpskostnader. Det tilsvarer 60,1 milliarder norske kroner.
Sammenlignet med de 45 milliardene som ble brukt i 2022, er pengebruken nesten doblet på fire år.
Det totale antallet overganger registrert i sommerens overgangsvindu endte på 12575, ifølge Fifa. Det er det høyeste antallet noen gang. For ett år siden var det samme tallet 11863.
I årene før det ble fasiten 10859 (2024), 10456 (2023) og 9905 (2022).
Det er ikke overraskende at England er landet som topper pengebruken med 3,02 milliarder dollar, tilsvarende 28,1 milliarder kroner. Det er milevis foran de neste landene på listen:
* Italia: 1,1 milliarder dollar
* Spania: 940 millioner dollar
* Tyskland: 904 millioner dollar
* Frankrike: 641 millioner dollar
Åtte av sommerens overganger i Premier League endte på over én milliard kroner. Ifølge flere medier ble Enzo Fernández den dyreste med en overgangssum på 125 millioner pund (1,57 milliarder kroner). Det er en tangering av den gamle overgangsrekorden.
Alexander Isak kostet det samme da han kom til Liverpool fra Newcastle i fjor sommer.
Norsk herrefotball er på 26.-plass i oversikten over ligaer med høyest pengebruk. Fasiten for de norske klubbene ble 32,3 millioner dollar, tilsvarende 300 millioner kroner.
I kvinnefotballen ble det også satt flere rekorder i vinduet som nylig ble stengt. Antall overganger var 1406, og ifølge Fifa er det en økning på 19,2 prosent.
Overgangssummene doblet seg fra fjorårets sommervindu. Totalt var det 28,6 millioner dollar som skiftet hender denne sommeren. Det er samtidig bare en svært liten prosentandel av pengebruken i herrefotballen.
(©NTB)

