Spanias statsminister Pedro Sánchez har meldt sin ankomst til søndagens finale i fotball-VM mellom Spania og Argentina.
Dit skal også USAs president Donald Trump, og tonen mellom Sánchez og Trump er ikke den beste.
Under det nylige Nato-toppmøtet i Ankara truet Trump med å kutte all handel med Spania. USAs president har i lengre tid vært misfornøyd med at Spania ikke bruker nok penger på forsvaret sitt og Nato. Trump har også kritisert Spania etter at de nektet USA å benytte landets baser i forbindelse med krigen mot Iran.
Statsminister Sánchez har avfeid kritikken fra USA.
– Vi kommer ikke til å være medskyldige i noe som skader verden og er motsatt av våre verdier og interesser, kun fordi vi er redde for represalier, sier Sánchez.
Søndag er det gode muligheter for at Trump og Sánchez står ved siden av hverandre på ærestribunen på MetLife stadion.
Der kommer du ikke til å finne Argentinas president Javier Milei, og det skyldes ikke at Milei og Trump ikke er på bølgelengde. Donald Trump har flere ganger uttrykt sin støtte til Milei.
Milei er av den overtroiske typen, og han vil ikke endre rutinene selv om det er VM-finale. Hittil har han sett alle Argentinas kamper både i kvalifiseringen og i sluttspillet i presidentpalasset i området Olivos i Buenos Aires.
I alle kampene med Argentina har han også hatt på seg den samme tjukke jakken. Den skal han også ha på seg under finalen, uansett hvor varmt det måtte bli.
– Jeg ble veldig varm i kampen mot Sveits, og jeg tok den av en liten stund. Da scoret Sveits, og jeg tok jakken raskt på igjen. Jeg kommer aldri til å ta den av igjen, sier Milei i et intervju med radiokanalen El Observador.
(©NTB)

