More

    Orienteringsfantomet Fosser med nytt VM-gull: – Skikkelig stressende

    Kasper Fosser (27) fosset inn til gull på sprinten i VM i orientering tirsdag. Det var hans femte individuelle VM-gull i karrieren.

    Fosser tok gull på langdistanse i VM både i 2021, 2023 og 2025. I tillegg ble det gull på sprint i 2022 og stafett i fjor. I 2025 ble han også tildelt Egebergs Ærespris.

    Fosser gjorde et par bommerter underveis i den utfordrende løypa, men motoren hans er det ingenting i veien med, og til slutt var han de nødvendige sekundene foran som sikret ham seieren.

    I mål var Fosser 13 sekunder foran franskmannen Guilhem Verove. Tuomas Heikkila fra Finland tok bronsen med 18 sekunder opp til umulige Fosser.

    I intervjuet med arrangøren poengterte Fosser at det hadde vært en svært så «tricky» løype.

    – Dette var årets store mål, og det var en fin følelse å løpe i mål og vite at det ble seier. Men det var veldig stressende underveis, og mange små detaljer i kartet å forholde seg til, sa Fosser.

    Han sa at han var godt forberedt på at det ville bli vanskelig.

    – Det ble enda vanskeligere enn jeg trodde. Jeg var ikke veldig stresset etter bommen ut fra start, for jeg tapte nok ikke mer enn rundt fem sekunder. Jeg hadde ventet meg tett kamp, og slik ble det, sa Fosser.

    Fosser var også best i kvalifiseringen tidligere tirsdag.

    I finalen ble Lukas Liland nest beste nordmann med 24.-plass. Eirik Langedal Breivik var ikke innom post nummer 15 og ble diskvalifisert.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen