Skottland står foran det som kan bli den største kampen i herrelandslagets historie. Ett poeng mot Brasil vil med all sannsynlighet være nok til å sikre avansement til utslagsrunden i et VM for aller første gang, mens selv et knepent tap kan vise seg å holde. Brasil topper gruppa og er favoritter, men vet at de møter et skotsk lag som har alt å spille for. For Steve Clarke er dette uten tvil den største kampen siden han tok over landslaget for sju år siden. Skottene åpnet VM med en sterk 1-0-seier over Haiti, før de måtte gi tapt med samme sifre mot Marokko. Dermed lever håpet i beste velgående før siste gruppespillskamp. Skottland har gjennom historien aldri klart å ta seg videre fra gruppespillet i et stort mesterskap, men denne gangen kan forbannelsen endelig bli brutt. Clarke har bygget et rutinert og solid kollektiv, og startelleveren mot Marokko hadde til sammen hele 609 landskamper – det høyeste antallet et skotsk landslag noen gang har stilt med. Historien taler imidlertid ikke i skottenes favør. De har aldri slått et søramerikansk lag i VM-sammenheng, og mot Brasil står de med tre tap og én uavgjort på fire verdensmesterskapsmøter. Det første oppgjøret endte 0-0 i 1974, før brasilianerne vant i 1982, 1990 og 1998.
Brasil topper Gruppe C etter en litt skuffende 1-1-kamp mot Marokko og en langt mer overbevisende 3-0-seier over Haiti. Matheus Cunha scoret to ganger sist, mens Vinícius Júnior noterte seg for sitt andre VM-mål. Seieren mot Haiti hadde også historisk betydning. Brasil passerte da Tyskland som nasjonen med flest scoringer i VM-historien, med totalt 241 mål. Tyskerne utlignet riktignok rekorden senere samme dag, men det sier likevel sitt om hvilken offensiv arv Carlo Ancelotti forvalter. Den italienske treneren har satset tungt på erfaring så langt. Startoppstillingen mot Haiti var Brasils eldste i en VM-kamp siden finalen i 1962. Likevel fikk publikum også et glimt av fremtiden da tenåringene Rayan og Endrick kom inn fra benken. Det var første gang siden Pelés gjennombrudd i 1958 at Brasil brukte to utespillere under 20 år i samme VM-kamp.
Med Raphinha ute med skade hviler enda mer av det offensive ansvaret på Vinícius Júnior. Real Madrid-stjernen har vært direkte involvert i seks mål på sine fem siste landskamper, med tre scoringer og tre målgivende pasninger. Det kan også bli et gjensyn med Neymar. Santos-profilen skal være tilbake i kampklar form, og med Raphinha ute kan veteranen få sine første VM-minutter i årets turnering. Det var for øvrig mot nettopp Skottland Neymar scoret sine to første landslagsmål tilbake i 2011.


