Freyr Alexandersson tar over et Rosenborg-lag i trøbbel. Han omtaler skiftet fra Bergen til Trondheim som spesielt.
Den ferske Rosenborg-sjefen møtte pressen fredag. Det skjedde like før han skulle lede sin første trening med laget.
– Jeg er enormt stolt over å være her på Lerkendal som hovedtrener i Rosenborg. Det er en av de største klubbene i skandinavisk målestokk, og i mine øyne en klubb som skal være i toppen av norsk fotball, sa Alexandersson.
– Vi skal starte å jobbe oss ut av den situasjonen vi er i nå, og samtidig skape en kultur som vi kan være stolte av, la han til.
Alexandersson ble 1. juni fjernet som Brann-trener. Klubbens ledelse begrunnet valget med svake prestasjoner over tid.
18 dager senere ble han presentert som Rosenborg-trener. Han overtar rollen etter Alfred Johansson, som mistet jobben i starten av mai.
– Det er veldig spesielt, det skal jeg ikke legge skjul på. Det var ikke i mine planer å forlate Bergen for 18 dager siden, men så skjedde det som skjedde. De første dagene var jeg skuffet og trist, men befolkningen i Bergen oppmuntret meg til å komme meg opp så fort som mulig. Alfred Finnbogason (sportslig leder i RBK) ringte meg like etter jeg var ferdig i Brann og sa at de var interessert. Jeg ringte tilbake tre dager senere, og jeg kunne kjenne at det var noe jeg ville, sa Alexandersson.
Alexanderssons første kamp som RBK-trener er hjemme mot Kristiansund 12. juli. 2. august venter kamp mot gamleklubben Brann i Bergen.
Finnbogason er glad for å hente landsmannen inn i klubben.
– Han har mye erfaring fra ulike ligaer og situasjoner. Det gjelder også Eliteserien, som var en avgjørende faktor for oss. Han har vist at han kan spille den type fotball vi ønsker å se her i Rosenborg, sa han.
Alexander Tettey hadde ansvaret for laget de siste kampene før VM-pausen.
– Jeg vil takke Alexander for tiden han var trener for oss. Det var en tøff tid for klubben, men han trådte til, sa Finnbogason fredag.
Trenerskiftet kom midt i en krevende tid for klubben. Cecilie Gotaas Johnsen, som var til stede på presentasjonen av Alexandersson, har varslet at hun gir seg som styreleder under det ekstraordinære årsmøtet som venter.
– Når jeg får en tekstmelding om at enten så trekker jeg meg, eller så blir det et opprivende årsmøte og et åpent sår i klubben. Jeg har ikke noe valg. Jeg blir jo satt sjakk matt, og styret blir satt sjakk matt, har hun sagt.
(©NTB)


