Dette er en eksklusiv artikkel. Kun abonnenter har tilgang.
Midtukekupongen 19. juni
Midtukekupongen 19. juni
Island og Ulfstind innfridde som våre sikre forrige midtukekupong. I tillegg satt HU-garderingen i Spania – England, samtidig som vi advarte mot å stole på Nederland borte mot Irland.
Fire VM-kamper innleder ukens midtukekupong. Vi dekker opp storfavoritt USA mot Australia i kamp én, og nøyer oss med UB-gardering i møtet mellom Skottland og Marokko i kamp to.
Ranheim – Lyn i OBOS-ligaen venter i kamp fem, før de syv siste kupongkampene alle er hentet fra irsk fotball. Der fant vi våre tre sikre i form av Shelbourne borte mot Drogheda, Derry borte mot Galway og Bray hjemme mot Longford.
Samtidig dekker vi opp storfavoritt Shamrock Rovers borte mot Waterford i kamp ti, i håp om en overraskelse. Folkerekken pr. torsdag kveld viser at tipperne synes dette er en enkel kupong. USA, Brasil, St. Patricks og Shamrock Rovers er alle spilt til store favoritter. I tillegg er det mye spill på Ranheim og Cobh Ramblers.
Midtukekupongen har spillefrist klokken 18.55 fredag. Ranheim – Lyn starter fem minutter senere, klokken 19.00. Deretter venter kamper utover hele kvelden og natten. Tyrkia – Paraguay er sist ut med start klokken 05.00.
Du finner flere kupongtips, analyser og systemforslag i vår faste tipping-seksjon. Selve kupongen leveres hos Norsk Tipping.
📌 Midtukekupongen 19. juni – Våre vurderinger
De sikre
7. Drogheda – Shelbourne B
8. Galway – Derry B
11. Bray – Longford H
Den halve
2. Skottland – Marokko UB
De overspilte
1. USA – Australia H
10. Waterford – Shamrock Rovers B

⚽ Midtukekupongen 19. juni – Kampanalyse
1. USA – Australia
USA fikk en perfekt start med 4-1 mot Paraguay, men tallene var mer brutale enn prestasjonen: fire mål på 1,35 xG tyder på effektivitet som ikke nødvendigvis gjentas. Balogun leverte stort, og hjemmefordelen i Seattle er klar, men USA har ikke holdt nullen på ni kamper og Pulisic er fortsatt et lite spørsmålstegn. Australia slo Tyrkia 2-0 med bare 28 prosent ballbesittelse og en kompakt 5-4-1, med 30 skudd imot og åtte redninger fra Beach. H er naturlig, men storfavoritten dekkes.
2. Skottland – Marokko
Skottland fikk en etterlengtet VM-opptur med 1-0 mot Haiti, men dette er et helt annet nivå. De har riktig nok slått Bolivia 4-0 og Curaçao 4-1 i oppkjøringen, men tapene mot Elfenbenskysten og Japan viser at de kan få trøbbel mot mer tekniske og kompakte lag. Marokko åpnet med 1-1 mot Brasil og kommer med voldsom stabilitet: 29 kamper uten tap. Laget har kvalitet i alle ledd med Hakimi, Mazraoui, Ounahi og Brahim Díaz. UB holder.
3. Brasil – Haiti
Brasil åpnet med 1-1 mot Marokko og trenger en tydelig reaksjon her. Ancelotti har fortsatt Neymar på vei tilbake, men han ventes ikke å være aktuell, og Brasil har heller ikke holdt nullen på seks kamper. Likevel er nivåforskjellen enorm. Haiti tapte 0-1 mot Skottland og har tapt tre av de fem siste. Haiti deltar i VM for første gang siden 1974 og kan gjøre kampen fysisk, men Brasil vant 7-1 i lagenes eneste tidligere møte og har mye mer kvalitet. H er klar, men vi tar med garderinger på system.
4. Tyrkia – Paraguay
Begge står uten poeng etter første runde, og dette er allerede en kamp der tap kan bli ødeleggende. Tyrkia tapte 0-2 mot Australia, men kampbildet var spesielt: 30 avslutninger, bare 1,4 xG og ingen scoring. Det sier både noe om trykket de skapte og om manglende presisjon i siste tredel, der Arda Güler skjøt hele åtte ganger. Paraguay fikk det tøft i 1-4 mot USA, men hadde vist bedre form i forkant med seirer mot Nicaragua, Hellas og Mexico. HU settes først.
5. Ranheim – Lyn
Ranheim har mye mer mål i laget enn Lyn, med 29 scoringer på 11 kamper og 12 mål på de fem siste. Samtidig er de vanskelige å stole helt på defensivt etter sju strake uten rent bur. Hjemmeformen trekker likevel opp, med 5-1 mot Sandnes Ulf og 3-2 mot Hødd. Lyn kommer med bare åtte scoringer på 11 kamper, ett mål på de fem siste og to strake kamper uten scoring. At de ikke har tapt mot Ranheim på fem innbyrdes møter er verdt å merke seg. HU får holde på det minste forslaget.
6. Bohemians – Dundalk
Bohemians er bare to poeng foran Dundalk i en tett toppstrid, og hjemmelaget har vist mye offensiv kraft med 11 mål på de fem siste. 3-1 borte mot Sligo, 4-2 borte mot Galway og 2-1 mot Drogheda viser form, selv om 1-4 mot Derry sist var et stygt brudd. Dundalk kommer med solid flyt etter 1-0 borte mot Galway, 2-1 mot Derry og 1-0 mot Shamrock, og har bare fire tap på 20 kamper. Samtidig vant Bohemians 3-1 borte i forrige innbyrdes møte. Alle tegn.
7. Drogheda – Shelbourne
Drogheda er i svak flyt med fem kamper uten seier og fem strake uten rent bur. De har scoret i fire av de fem siste, men 0-2 mot St. Patrick’s, 1-2 mot Bohemians og 1-2 mot Waterford viser et lag som ofte havner på feil side av marginene. Shelbourne kommer motsatt vei: åtte kamper uten tap, sterk bortestatistikk og 2-1 mot Shamrock sist. De scorer ikke voldsomt mye, men er kompakte nok til å plukke poeng jevnt, og Wood gir dem en tydelig trussel fremover. B.
8. Galway – Derry
Galway har vært involvert i flere målrike kamper den siste tiden, men formkurven er fortsatt svak med tre tap på de fem siste. Hjemmelaget har ikke holdt nullen på 16 kamper og sliter defensivt, selv om de fortsatt skaper nok sjanser til å score. Derry ligger høyere på tabellen, men har også hatt problemer med å omsette spill til seire. Fire av de fem siste har endt med uavgjort eller ettmålstap, men prestasjonen i 4-1-seieren over Bohemians viste toppnivået. Vi tar sjansen på B.
9. St Patricks – Sligo Rovers
St. Patrick’s er nummer to på tabellen og har vært sterke hjemme denne sesongen, mens Sligo fortsatt vaker i bunnstriden med 11 tap på 20 kamper. Vertene slo Drogheda 2-0 sist og har Ryan Edmondson som ligaens toppscorer med åtte mål, noe som gir dem en tydelig spiss mot et Sligo-lag som har sluppet inn 31 mål. Gjestene fikk en opptur med 2-1 borte mot Shamrock, men tapene 0-4 mot Waterford, 1-3 mot Bohemians og 1-4 mot Galway viser sårbarheten. H først, men ikke ugarderbart.
10. Waterford – Shamrock Rovers
Waterford kommer med bedre offensiv flyt enn tabellen tilsier, med 12 mål på de fem siste og 4-0 mot Sligo sist. Samtidig er totalbildet svakt: 2-8-10, 40 baklengs og bunnplass. De har også sluppet inn flest straffer i ligaen, og keeper McMullan har måttet gjøre flest redninger per kamp. Shamrock Rovers topper tabellen, har flest smultringer i serien og har ikke tapt mot Waterford på de åtte siste innbyrdes. Formen er litt ujevn, men kvalitet peker mot gjestene. B er riktig favoritt, men vi dekker opp.
11. Bray – Longford
Bray kommer med voldsom offensiv flyt og har scoret 17 mål på de fem siste. 4-0 mot Wexford, 4-3 borte mot UCD og 5-1 mot Cobh viser et lag med klart toppnivå, og hjemme er de rangert som nummer to i divisjonen. Samtidig slipper de litt for ofte til, med 2-2 mot både Treaty og Kerry som påminnelse. Longford er bare tre poeng bak og har fin form med 2-1 mot Cobh, 3-1 mot Treaty og 2-2 borte mot Finn Harps, men sju strake uten rent bur er et minus. H settes.
12. Cobh Ramblers – Finn Harps
Cobh er inne i playoff-kampen og har vunnet tre av de fem siste, med 2-0 mot Kerry, 2-1 borte mot Treaty og 1-0 mot Athlone som sterke arbeidsseirer. Tapene mot Longford og Bray trekker litt ned, men hjemme mot Finn Harps skal de være favoritter. Gjestene har bare 18 poeng, 33 baklengs og kommer fra to strake uten scoring etter 0-5 mot UCD og 0-4 mot Cork. Form og historikk peker feil vei: Cobh er ubeseiret i seks strake innbyrdes. HU på minste forslag, bredere på system.
🎯 Midtukekupongen 19. juni – Forslag
| H | U | B |
| B | ||
| H | ||
| H | U | |
| H | U | |
| H | U | B |
| B | ||
| B | ||
| H | U | |
| H | U | B |
| H | ||
| H | U |
| H | U | B |
| U | B | |
| H | U | B |
| H | U | B |
| H | U | B |
| H | U | B |
| B | ||
| B | ||
| H | U | B |
| H | U | B |
| H | U | |
| H | U | B |


