More

    Norge mot Sverige: Eksperten kommer med nådeløs dom

    De norske landslagsstjernene skal gjennom en siste test mot Sverige på Ullevaal før avreise til USA og VM. Ifølge ekspert Lars Tjærnås er Norge overlegne.

    Norge herjet vilt i VM-kvalifiseringen med åtte strake seirer og ble mestscorende i Europa. Sverige på sin side tok to poeng og tapte fire kamper. De gule naboene fant kjøkkenveien til VM med å slå Ukraina og Polen i playoffen i slutten av mars.

    På Ullevaal 1. juni skal det norske folk ta farvel med landslaget, som setter kursen mot USA og VM dagen etter.

    Norge slo Sverige (3-2 og 2-1) i de to møtene i nasjonsligaen sommeren 2022. EM-kvalifiseringen for sju år siden endte med to uavgjortkamper (1-1 og 3-3).

    Sist gang Sverige slo Norge, var i 2013. Da scoret Zlatan Ibrahimovic hattrick i kampen som endte med svensk 4-2-seier.

    Hva slags kamp blir det mandag, og hvordan er egentlig styrkeforholdet mellom lagene?

    – Det blir prestisje, og jeg liker ideen om at de møtes veldig godt. Men samtidig tror jeg mange på begge lag – og iallfall de største stjernene – er mest opptatt av å unngå skader, sier Tjærnås til NTB.

    – Og så tror jeg kanskje at intensiteten vil ta seg opp etter hvert som innbytterne kommer på banen. De vet at de må prestere for å få spilletid i VM, legger han til.

    NTB har gitt fotballeksperten oppgaven med å vurdere to antatte elleverne hos begge lag opp mot hverandre. For enkelthets skyld er Sverige, som ofte har opptrådt med tre stoppere, satt opp i en 4-4-2.

    Tjærnås gir kun svensk seier i to av de elleve «duellene». De seks på midtbanen og i angrep hos Norge slår alle sine svenske motstandere.

    Se dommen her:

    Markert i fet skrift betyr seier i duellen.

    * Keeper: Kristoffer Nordfeldt (AIK) – Ørjan Nyland (Sevilla)

    Tjærnås: – Uavgjort. Nordfeldt er verken matchvinner eller matchtaper. Nyland kan være det første, men jeg er usikker på form og kampmodus.

    * Forsvar: Daniel Svensson (Dortmund) – Julian Ryerson (Dortmund)

    Tjærnås: – Ryerson har hatt en knallsesong i Dortmund, blir et ekstremt viktig våpen. Svensson best på andre siden.

    * Forsvar: Victor Lindelöf (Aston Villa) – Kristoffer Ajer (Brentford)

    Tjærnås: – Uavgjort. Lett å undervurdere Lindelöf, men han har formatet og erfaringen. Ajer har løftet seg veldig, men spilt litt lite siste tiden.

    * Forsvar: Carl Starfelt (Celta Vigo) – Torbjørn Heggem (Bologna)

    Tjærnås: – Starfelt er dominant i lufta, litt uryddig med ball, men kompromissløs én mot én.

    * Forsvar: Gabriel Gudmundsson (Leeds) – David Møller Wolfe (Wolverhampton)

    Tjærnås: – Gudmundsson har vært skadet, så form er et spørsmål, men vært meget god i Leeds. Han har spilt mer og prestert bedre enn Wolfe i samme liga denne sesongen.

    * Midtbane: Benjamin Nygren (Celtic) – Fredrik Aursnes (Benfica)

    Tjærnås: – Jeg liker Nygren, han er en trussel både med og uten ball. Men Aursnes har en ro, oversikt og teknikk som kler dette mesterskapet.

    * Midtbane: Yasin Ayari (Brighton) – Martin Ødegaard (Arsenal)

    Tjærnås: – Ayari er mobil og nyttig defensiv spiller, men Ødegaard kunne spilt for nesten alle lag i VM.

    * Midtbane: Jesper Karlström (Udinese) – Sander Berge (Fulham)

    Tjærnås: – Karlström er solid, men Berge er enda bedre på stort sett alle parametere.

    * Midtbane: Anthony Elanga (Newcastle) – Antonio Nusa (RB Leipzig)

    Tjærnås: – Nusa er en trollmann og enda bedre enn Elanga på det meste, men i kontringsspillet er Elanga veldig verdifull.

    * Angrep: Alexander Isak (Liverpool) – Alexander Sørloth (Atlético Madrid)

    Tjærnås: – Det handler om at Sørloth er undervurdert av mange, men også at Isak kommer fra en elendig sesong.

    * Angrep: Viktor Gyökeres (Arsenal) – Erling Braut Haaland (Manchester City)

    Tjærnås: – Gyökeres er god og nyttig. Men alle klubb- og landslag ønsker seg Haaland.

    Tror på kvartfinale

    Sverige har en på papiret enklere gruppe enn Norge med kamper mot Tunisia, Nederland og Japan.

    – Det er uhyre sjelden du ser et lag halte og hinke seg til et mesterskap slik Sverige har gjort nå. Men det er noe med lagspillkulturen i Sverige som har imponert meg over tiår. I fotball, hockey, håndball og annet har de en tendens til at summen av laget blir høyere enn summen av enkeltutøverne, sier Tjærnås.

    – De var veldig heldige med gruppen, og jeg tror de har en god mulighet til å ta følge med Nederland videre.

    For Norges del i VM er Tjærnås noe bekymret for spilletiden til flere i forsvarsleddet, men:

    – Jeg tror Norge på en god dag kan slå nesten alle, og det er realistisk med kvart- eller åttedelsfinale med litt flyt i trekningen, sier han.

    Norge møter Marokko i en siste VM-test 7. juni. Sverige skal opp mot Hellas.

    Norges motstandere i VM: Irak (17. juni 00.00), Senegal (23. juni 02.00), Frankrike (26. juni 21.00).

    Sveriges motstandere i VM: Tunisia (15. juni 04.00), Nederland (20. juni 19.00), Japan (26. juni 01.00).

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen