Framtredende prestasjoner fra flere norske hockeytalenter under VM gir ekspert troen på en ny norsk storhetstid i NHL.
Under vikarierende landslagssjef Petter Thoresens ledelse har de norske ishockeygutta rystet hockeyeliten. Mannskapet har slått både Sverige og Tsjekkia, mens toppnasjonen Canada trengte forlengelse for å vinne mot Norge.
Allerede før den avsluttende gruppespillskampen mot Danmark ble kvartfinaleplassen sikret for første gang på 14 år. Norge tok også en historisk 2.-plass i gruppespillet etter 4-3-seieren mot Danmark.
– Det er helt fantastisk å ta seg til kvartfinale for første gang på så mange år og imponerende måten de har gjort det på, sier VGs hockeyekspert Bjørn Erevik.
Norge har ikke med seg sin NHL-duo Mats Zuccarello og Emil Lilleberg til mesterskapet, mens motstanderne har hatt spillere med rikelig erfaring fra verdens beste hockeyliga. Likevel har Norge spilt stornasjoner av isen.
I Thoresens rekker finner man samtidig en rekke unge spillere som banker på døra til NHL. Michael Brandsegg Nygård og Stian Solberg ble historiske da duoen i 2024 ble draftet i 1. runde av henholdsvis Detroit Red Wings og Anaheim Ducks.
Også landslagsspillerne Noah Steen (Tampa Bay Lightning), Mikkel Eriksen (New York Rangers) og Tinus Luc Koblar (Toronto Maple Leafs) er blitt plukket i den nordamerikanske draften de senere årene.
Fellesnevneren er at alle har bidratt til Norges VM-suksess. Det imponerer Erevik.
– Det er et forholdsvis ungt lag. Mange av de som har vist seg fram er gutter som er født midt på 2000-tallet kombinert med noen veteraner. Det som imponerer meg er den oppofrelsen, lagmoralen og laget med stor L som går ut på isen og tror på det de driver med, sier VG-eksperten.
I mange år var Zuccarrello den eneste norske representanten i verdens beste hockeyliga. Erevik tror vi nå går en tid i møte hvor vi har langt hyppigere norske innslag på isen i Nord-Amerika.
– Det går an å håpe på det og det er i hvert fall en del som tyder på det, sier Erevik.
Han peker på at Steen har en spennende tid foran seg etter glitrende VM-spill, mens det blir interessant å se hvilken rolle Brandsegg-Nygård og Solberg får i Red Wings og Ducks.
Erevik trekker også fram modenheten den 2025-draftede duoen Eriksen og Koblar har spilt med under mesterskapet.
– Det blir spennende å se (om vi får flere spillere i NHL), men jeg tror at vi i løpet av et par sesonger kommer til å ha et langt større antall spillere som har spilt NHL, sier Erevik.
I tillegg til de draftede hockeytalentene har Göteborgs-Posten nylig omtalt at landslagskeeper Tobias Normann er i forhandlinger om en overgang til New York Rangers. Ludvig Lafton ble også draftet av Utah Mammoth i 2024, men er ikke en del av landslaget under VM.
(©NTB)


