More

    Andreas Leknessund øynet etappeseier i Giro d’Italia – bare slått av italiensk ringrev

    Andreas Leknessund satte inn et kjemperykk, men det holdt ikke i jakten på å bryte Norges seierstørke i Giro d’Italia.

    Leknessund ble med en drøy mil igjen av den 13. etappen frakjørt av Alberto Bettiol.

    Italieneren var den eneste som greide å følge Leknessund da nordmannen satte inn et rykk i den siste stigningen, og Leknessund var sjanseløs på å følge Bettiol rett før toppen. Italieneren tok sin andre Giro-seier fem år etter den første.

    Leknessund står med to annenplasser hittil i årets ritt.

    Norge står uten etappeseier i Giroen siden 2009. Da var det Edvald Boasson-Hagen som vant. Leknessund øynet å bryte tørken dagen etter hans 27-årsdag, men det gikk ikke.

    Uno-X-duoen Leknessund og Markus Hoelgaard var begge med i et stort brudd på 14 ryttere før avslutningen i Verbania.

    Etter over 170 kilometer i flatt terreng ble etappen avsluttet med en bratt bakke i Verbania. Der falt flere av, men Leknessund holdt seg i fronten av feltet.

    Deretter forsøkte han seg på et rykk.

    Leknessund er godt kjent med Giroen fra før. Som en del av DSM-laget syklet han inn til en knallsterk åttendeplass sammenlagt i 2023. Underveis ledet han rittet.

    Uno-X debuterer i Giro d’Italia i år.

    Den 14. etappen avvikles lørdag og er en fjelletappe på 133 kilometer. Den går fra Aosta til Pila. Giroen avsluttes søndag om en drøy uke.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen