More

    BBC: VM-endring på vei – mindre fare for utestengelse

    Fifa ligger an til å vedta at et gult kort i gruppespillet ikke tas med videre til utslagsrundene i fotball-VM.

    Det erfarer BBC foran tirsdagens styremøte i Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) i Vancouver i Canada.

    Endringen kommer under to måneder før mesterskapet i USA, Canada og Mexico. Etter dagens regler vil to gule kort i løpet av fem kamper før kvartfinalene føre til suspensjon.

    Nå ser det ut til å bli en amnesti-fase foran både første utslagsrunde (16-delsfinale) og semifinalene.

    Det betyr at man blir utestengt hvis man pådrar seg kort i to av tre gruppekamper eller i to av kampene fra 16-delsfinalen til kvartfinalen.

    BBC skriver at Fifa ønsker å endre reglene for å unngå å ha mange spillere i faresonen langt ut i VM. Å stryke kort i to runder anses som mer rettferdig enn å øke antall kort som utløser straff.

    Norge skal spille VM for første gang siden 1998. Ståle Solbakkens lag er i pulje med Frankrike, Senegal og Irak.

    (©NTB)

    Relaterte artikler

    Del artikkel

    spot_img

    Siste nytt

    Nyhetsbrev

    Få siste nytt rett i mailen