Nicolai Budkov Kjær er klar for 2. runde i Madrid Open i tennis. Han ledet 5-3 over Reilly Opelka i første sett da amerikaneren måtte trekke seg med skade.
Det er første gang det 19-årige norske stortalentet har vært i hovedtablået i en Masters 1000-turnering, og nå er han klar for 32-delsfinale mot den 31.-seedede canadieren Denis Shapovalov. Kampen mot Opelka varte bare 25 minutter.
– Han startet godt og servet godt, men jeg spilte god tennis. Så fikk han vondt i armen og måtte kaste inn håndkleet. Det er kjipt å vinne på den måten, men det er en del av sporten å holde kroppen frisk. Jeg vant selv om det ikke var den kuleste måten å gjøre det på, sa Kjær i et intervju lagt ut på tennisforbundets Facebook-side.
– Jeg følte at jeg var nærmere (brudd) i hans game enn han var i mine.
Kjær og Opelka var forespeilet kampstart omtrent klokka sju, men de måtte vente lenge fordi tre av fire tidligere kamper på bane 3 gikk til tre sett. Først kvart over ni kom de i gang.
Kjær fikk en god start da han holdt sin egen serve og deretter hadde 0-30 i Opelkas serve før den 211 centimeter høye amerikaneren fikk sving på sin kanonserve og utlignet.
Nordmannen servet godt og holdt serven uten problemer fram til 4-3-ledelse. Så fikk han tre bruddballer etter at Opelka to ganger slo langt ut og en gang gjorde dobbeltfeil. Kjær utnyttet den første bruddballen og gikk opp i 5-3-ledelse.
Han fikk aldri anledning til å serve hjem settet, for Opelka signaliserte at han hadde smerter i armen eller skulderen. Han søkte ikke medisinsk timeout, men ga nesten umiddelbart beskjed om at han trakk seg.
Den 28-årige amerikaneren er nummer 70 på ATP-rankingen og har som best vært oppe på 17.-plass.
Opelka slo Kjær klart da de to møttes i 1. runde i Australian Open i januar, men nordmannen har tatt nye steg siden da. Allerede ved å ta seg gjennom to kvalifiseringsrunder hadde Kjær sikret at han forbedrer sin personbeste 132.-plass på rankingen, og med torsdagens seier kommer han enda høyere.
Hans neste motstander er nummer 35 på ATP-raningen. 27-årige Shapovalov har på det beste vært topp ti.
Casper Ruud er tittelforsvarer i Madrid Open og møter den spanske hjemmefavoritten Jaume Munar i 2. runde.
Mens Kjær er på vei mot karrierebeste på rankingen, mister Ruud de 1000 poengene fra triumfen for ett år siden. Han risikerer å falle mange plasser på rankingen om han ikke tar seg langt i turneringen på rødgrusen i den spanske hovedstaden.
(©NTB)


