Lisandro Martinez forsvant ut med rødt kort for å dra en Leeds-spiller i håret da Manchester United tapte 1-2 på Old Trafford.
Det var rødtrøyenes første hjemmetap mot Leeds i serien siden 1981. I undertall skapte Casemiro spenning med sin redusering på hodet, men stormløpet mot slutten ga ikke poeng.
Leeds’ tomålsscorer Noah Okafor og Manchester Uniteds skrekkomgang før pause så lenge ut til å bli kampens store snakkiser, men utvisningen av Martinez skulle toppe alt.
Drøyt ti minutter etter sidebytte tok United-stopperen tak i hestehalen til Dominic Calvert-Lewin, og etter en VAR-sjekk kom det røde kortet opp.
– En helt absurd situasjon. Jeg synes det er merkelig å utvise folk for det, men det står definert i reglementet, sa Viaplays fotballekspert Lars Tjærnås.
Lugging er blitt slått ned på i Premier League også tidligere i sesongen.
Manchester United hadde ikke spilt en kamp på 24 dager og framsto iskalde de første 45 minuttene. Kun en redningsaksjon fra Martinez i siste liten stoppet Leeds fra å lede 3-0 ved halvtid.
– Han bommer på klodens største målsjanse, utbrøt Tjærnås om Ao Tanakas miss.
Okafor rystet Old Trafford med sine scoringer i det 5. og 29. minutt. En pipekonsert runget på arenaen etter pausesignalet.
Tapet var Michael Carricks første på eget gress siden han ble midlertidig United-manager. Smellen gjør at tabelltreeren blir værende på 55 poeng når seks runder gjenstår.
Manchester United har sju poengs luke til Chelsea på 6.-plass i Champions League-racet. De fem beste får innpass til høsten. Til helgen skal United til London for å møte nettopp Chelsea.
Seieren var viktig for nedrykkstruede Leeds, som nå er seks poeng foran Tottenham under streken.
(©NTB)


