Moldes Emil Breivik scoret et kjapt mål hver omgang og bidro sterkt til 4-1-seier og et mareritt av en kamp for HamKam i Eliteserien.
147 sekunder var spilt da kaptein Breivik gjorde 1-0, mens 137 sekunder var spilt da samme mann gjorde 4-0 etter pause.
Innimellom der fikk vi oppleve mye annet snadder som elendig forsvarsspill og et bisart selvmål av bortelaget. I sum ble det et pinlig resultatet for HamKam og en tilsvarende maktdemonstrasjon av hjemmelaget.
Det omtalte selvmålet var uavhengig av alt annet snakkisen til pause.
3-0-scoringen etter 37 minutter var nemlig et selvmål av det sjeldne slaget. Kapteinen Fredrik Sjølstad mottok et innkast og sendte ballen blindt i eget nett uten å forsikre seg om at keeper Marcus Sandberg faktisk sto der. Det gjorde han ikke, for han hadde posisjonert seg langt utenfor målet. Ballen trillet rett i åpent bur.
Sjølstad ble blendet av sola på Moldes andremål, og selvmålet kom på toppen av det. Lyset hemmet ham da også.
– Vi sliter veldig med sola. Det har vært en skrekkomgang for både meg og laget, men vi kan ikke gi opp, sa Sjølstad til TV 2.
Det startet med et smell allerede fra start. Det var spilt bare to et halvt minutt da Breivik sendte hjemmelaget i føringen. Et glimrende raid og avslutning av Caleb Zady Sery endte med retur fra HamKams keeper Sandberg, og den hamret Breivik rett i kassa fra rundt åtte meters hold.
I det 14. minutt satt den igjen. Ghaneseren Jalal Abdullai feilet ikke alene med keeper, og 40-millionerskjøpet åpnet målkontoen med sitt første i Eliteserien for sesongen.
Marerittet av en førsteomgang for bortelaget var komplett med det nevnte selvmålet.
Vond ble det til verre for HamKam da Breivik gjorde sitt andre for dagen til 4-0 før det var spilt tre minutter av 2. omgang.
HamKam pyntet på resultatet da Henrik Udahl satte et innlegg fra Vidar Ari Jónsson i kassa.
I 2. omgang måtte Moldes keeper Emil Kikkenborg byttes ut fordi han trolig skadet akillesen midtveis i omgangen.
Som et lite apropos kan vi også nevnte at Moldes keepertrener Per Magne Misund fikk to gule kort og ble bortvist etter det som virket som en kontrovers med bortelagets benk i forbindelse med Kikkenborgs skade.
Moldes Samukele Kabini ble vist direkte rødt kort med elleve minutter igjen å spille, uten at det nødvendigvis var så enkelt å forstå hvorfor.
Dette var et møte mellom to lag som før kampen lå på nedre halvdel. Molde hadde tapt to kamper etter at de åpnet serieåpnet med 2-0 hjemme mot Rosenborg. HamKam åpnet med den overraskende seieren mot Viking, mens det ble 1-5-tap for Brann i den neste.
(©NTB)


