League One gav oss sjokk hos ligaleder, avlyst kamp i Bolton og demonstrasjon i Reading
Oppsummering av dagens runde i League One
Ligaleder Pompey fikk en katastrofal aften hjemme på Fratton Park. Etter en god start på omgangen kollaps alt på 15 minutter. To cornermål i mot og en brent straffespark av Colby Bishop før Dan Agyei ordnet 3-0 til Leyton Orient før pause. Ligalederne ble buet av banen, og til tross for et forsøk i andreomgang ble det verken mål eller poeng for det skadeplagede mannskapet til John Mousinho.
De får likevel beholde førsteplassen i League One, på lånt tid, for Bolton – Cheltenham ble avbrutt etter kort tid grunnet en tilskuers illebefinnende på stadion. Kampen kom aldri i gang igjen og Bolton blir liggende to poeng bak, men med tre kamper til gode på Portsmouth.
Peterborough er bare poenget bak og med en kamp til gode på Portsmouth etter at de fortsatte herjingen. Ephron Mason-Clark gav Posh ledelsen før pause borte mot Charlton, men Alfie May utlignet like etter hvilen i sin retur fra skade. Mason-Clark var derimot ikke ferdigspilt og gav Peterborough seieren med sitt andre mål for dagen. For Charlton sin del virker det nå vanskelig å nå topp seks.
Demonstrasjon og avbrutt kamp i Reading
I oppgjøret mellom Reading og Port Vale ble det ikke særlig mye fokus på fotball. Protestene mot eier Dai Yongge øker i omfang hver dag etter at den håpløse eieren igjen setter klubben i store økonomiske og sportslige problemer. I FA-cupen ble det kastet tennisballer ut på banen i det 16. minutt for å vise de 16 minuspoengene de har fått det siste året. I dag ble det også kastet tennisballer på banen før det ble banestorming like senere.
Til tross for forsøk på å få disse fjernet ble kampen etter en stund avbrutt.
Protestene vil ikke avta i Reading, som står i fare for å miste sine mest sentrale spillere i januar og i verste fall er det en ny klubb som blir kastet ut av ligaen og i verste fall får nådestøtet som flere andre klubber har fått. Dette er alvorlig.
Trepoengere til outsiderne
Oxford United tok tre viktige poeng da nye Carlisle ble slått 3-1 på bortebane i dag. Mark Harris sine to mål og talentet Tyler Goodrham sin ene var nok til å sikre tre viktige poeng og det som ser ut som et Oxford United-lag som begynner å finne litt flyt under deres nye manager. Barnsley tok også tre sterke poeng da de vant 2-1 hjemme mot Bristol Rovers. Devante Cole og Corey O’Keeffe scoret målene.
Stevenage og Blackpool ligger utenfor topp seks i League One, men tok begge tre poeng med seiere mot henholdsvis Shrewsbury og Exeter. Derby, som er plassert på fjerdeplass, avslutter runden med kamp hjemme mot Burton mandag kveld.
Resultat og tabell i League One
- Barnsley 2-1 Bristol Rovers
- Blackpool 2-0 Exeter
- Bolton – Cheltenham (avbrutt)
- Cambridge United 2-1 Fleetwood
- Carlisle 1-3 Oxford United
- Charlton 1-2 Peterborough
- Northampton 1-1 Wigan
- Portsmouth 0-3 Leyton Orient
- Reading – Port Vale (avbrutt)
- Shrewsbury 0-1 Stevenage
- Wycombe 1-1 Lincoln City
- Derby – Burton (spilles mandag)


